Na temat olejowania napisano już wiele. Dziś chciałam przede wszystkim zebrać informacje o metodach olejowania włosów, bo są one najczęściej porozrzucane na różnych stronach. Przy okazji dodałam kilka informacji ogólnych, które przydadzą się początkującym. Nie wszystkich metod olejowania sama próbowałam, ale właśnie po to je zebrałam tutaj, by móc wszystkie wypróbować.
 |
źródło zdjęcia: klik |
Ile oleju nakładać
Ilość oleju jaka się u nas sprawdzi zależy oczywiście od długości naszych włosów, ale nawet przy dłuższych powinna wystarczyć nam łyżka stołowa. Olej nie powinien z nich ściekać, ale sprawić by były delikatnie wilgotne. Poza tym jeśli przesadzimy z ilością ciężko nam będzie go zmyć.
Jak nałożyć tylko łyżkę oleju
Polecam oczywiście bardzo znaną metodę talerzykową. Wylewamy łyżkę oleju na talerzyk, maczamy w tym opuszki palców i przenosimy na włosy. Tak postępujemy przy nakładaniu oleju standardowo na suche lub mokre włosy.
Gdzie nakładać olej
Olej nakładamy na włosy, ale możemy również na skalp (skórę głowy). Każdy powinien indywidualnie dobrać sposób nakładania, bo czasami nakładanie na skalp może powodować wypadanie włosów lub ich nadmierne przetłuszczanie (ale raczej tylko gdy za słabo zmyjemy olej, bo przy odpowiednim stosowaniu powinien zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy). Jeśli nie przesadzimy z ilością oleju i dobrze go zmyjemy nie powinno być problemu z tłustością na włosach.
Jak długo trzymać olej na włosach
Jest to oczywiście sprawa indywidualna, ale aby olej zadziałał powinno to być
minimum dwie godziny. Dużo osób nakłada olej na całą noc uważając, że im dłużej tym lepiej. U mnie się to średnio sprawdziło. Ostatnio nawet przeczytałam, że przy moich włosach nie powinnam długo trzymać oleju. To dotyczyło z tego co pamiętam osób z włosami o dużej porowatości. Więcej na temat porowatości włosów przeczytacie /
tutaj/
Jak zmywać olej z włosów
Sama stosuję znaną metodę, ale nie każdy od razu wszystko wie, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna swoją przygodę z olejowaniem włosów. Przy standardowym zmywaniu oleju ze zwilżonych wodą włosów musimy użyć szamponu kilka razy. Polecam rozprowadzenie szamponu na naolejowane, ale jeszcze suche włosy. Następnie spłukujemy je wodą i normalnie myjemy. Ja dodaję do tego jeszcze odrobinę szamponu i wszystko ładnie schodzi.
Jakiego szamponu używać do zmywania olei
Najlepiej zmywać oleje szamponami delikatnymi bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate). Oba te składniki zwykle znajdziemy na drugim miejscu w składzie, zaraz po wodzie. Ostatecznie możemy zmywać oleje również szamponami, które je zawierają, ale najlepiej by były one jak najdalej w składzie. Szampony ze SLES to łagodniejsza wersja tych z SLS. Standardowe szampony z
SLSami będą usuwały dobroczynne składniki oleju, więc ich stosowanie w
tej sytuacji jest trochę bez sensu. Nie namawiam jednak do zupełnego odstawienia mocniejszych szamponów z SLS, dobrze jest umyć nimi włosy raz na tydzień lub dwa, ponieważ właśnie dzięki tym składnikom lepiej oczyszczają. Jest to szczególnie istotne, gdy używacie np. produktów do stylizacji, których łagodne szampony nie zmyją.
Szampony bez SLS i SLES znajdziemy głównie wśród tych dla dzieci. Będą to np.
niebieski szampon Babydream /klik/ lub
Hipp. Ostatecznie sprawdzą się również
szampony z Alterry /klik/ które dostaniemy w każdym Rossmannie, nie są jednak równie delikatne co powyższe.
Odnośnie Alterry pozwolę sobie zacytować kascysko
"A co z
SCSem (Sodium Coco Sulfate), występującym w szamponach Alterry, które uważane są za delikatne? Szampony Alterry z całą pewnością są naturalne, co jest ich niezaprzeczalnym plusem. Ale nie są delikatne.
SCS posiada identyczny numer CAS(spis związków chemicznych) co SLS, więc... jest dokładnie identyczną substancją. Różni je jedynie to, że SCS jest pozyskiwany z kokosa, a SLS otrzymywany syntetycznie. Oczywiście metoda otrzymywania nie wpływa na ich moc."
....lub jakiej odżywki
Wiem, że niektóre dziewczyny nie tylko myją włosy odżywką, ale również zmywają nią oleje. Odżywka powinna posiadać w sobie jakieś delikatne środki myjące np.
odżywki Isana np. ta
/klik/ lub
Balea np.
/klik/. Oczywiście to jaka odżywka się u was sprawdzi również jest sprawą indywidualną. Sama uważam, że niestety nie jest to metoda dla mnie, wolę myć włosy szamponem, bo po odżywce nie czułam by były wystarczająco oczyszczone.Aby odżywka dobrze się sprawdziła do mycia, nie powinna mieć w składzie silikonów, zbyt dużo olei, parafiny i protein.
Metody olejowania włosów
Olejowanie na sucho
Nakładamy łyżkę stołową oleju na suche, zwykle nieumyte wcześniej włosy. Polecam tu szczególnie opisaną wyżej metodę talerzykową. Po nabraniu wprawy przekonacie się, że nawet dozowanie oleju bezpośrednio z butelki na dłoń a następnie na włosy, nie będzie problemem i nie przedobrzycie. Sama najczęściej olejuję włosy nieumyte, ale uważam, że jeśli nasze włosy są naprawdę brudne lub oblepione jakimiś kosmetykami do stylizacji to lepiej je wcześniej umyć. Zewnętrzna warstwa kosmetyków, które oblepią włos uniemożliwi wniknięcie oleju do środka. Dobrze jest podczas mycia włosów po stylizacji użyć mocniejszego szamponu z SLS, aby usunąć silikony.
Olejowanie na mokro
Postępujemy podobnie jak z nakładaniem na sucho, ale olej nakładamy na wcześniej umyte lub zwilżone włosy - jednym słowem mokre. Sama przekonałam się, że wtedy lepiej działa u mnie np.
Olejek dla mam z Babydream /
klik/
Olejowanie na odżywkę
Jest to sposób polegający na nałożeniu na umyte włosy odżywki lub maski, a następne na to oleju. Po jakimś czasie spłukujemy tą mieszankę tak jak odżywkę. Niektórzy uważają, że w takiej mieszance olej lepiej działa. Poza tym zemulgowanie oleju odżywką sprawi, że będzie on łatwiejszy do zmycia z włosów. Przy tej metodzie polecane są odżywki bez silikonów o prostym składzie. Również te, które normalnie nie do końca Wam się sprawdzają - to świetny sposób aby je zużyć. Najlepiej jeśli jest to odżywka nawilżająca.
Olejowanie „rosołkiem”
Przygotowujemy miskę z ok. 2 l ciepłej wody, do której dolewamy olej i mieszamy (ilość według uznania, ale uważam, że lepiej mniej niż więcej:)). W takiej mieszance moczymy włosy, tak by całe były wilgotne. Nakładamy ręcznik na jakiś czas, wchłonie on nadmiar wody, ściągamy i pozwalamy naszym włosom naturalnie wyschnąć. Po jakimś czasie myjemy włosy.
HairCare poleca nałożyć po tym odżywkę, umyć włosy kilka razy szamponem a następnie zastosować maskę i płukankę zakwaszającą, aby zamknąć łuski włosa (powinna sprawdzić się np. woda z niewielką ilością soku z cytryny lub oleju jabłkowego).
Możemy wypróbować tą wersję również poprzez namoczenie włosów, a następnie spryskiwanie ich olejem z butelki z atomizerem (ewentualnie mieszaniną olejku i wody).
Olejowanie mieszanką wody i oleju
Metoda bardzo podobna do wcześniejszej. Na suche włosy rozpylamy mieszankę oleju i wody (łyżka oleju + większa ilość wody wedle uznania. Robimy taką ilość, którą włosy będą w stanie wypić:)). W butelce z atomizerem tworzymy coś w rodzaju płynu dwufazowego, który przed rozpyleniem na włosach musimy wstrząsnąć, by fazy się "wymieszały".
Właściwie po każdym nałożeniu oleju możemy owinąć włosy ręcznikiem lub czepkiem i ręcznikiem. Pod wpływem ciepła, oleje powinny lepiej wniknąć we włosy. Z naolejowanymi włosami możemy również spać, a dopiero rano je umyć:)
Co po olejowaniu?
Po olejowaniu włosy myjemy i nakładamy na nie odżywkę lub maskę, czyli postępujemy standardowo jak po samym myciu włosów szamponem:)
Pamiętajcie, że jeśli dobrze zmyjecie olej (i jest on dobrze dobrany do waszego typu włosów) nie powinnyście uzyskać tzw. efektu przychlapu. Jeśli włosy wyglądają nieświeżo, jakby nie były myte to niestety albo przesadziłyście z olejem, albo go nie domyłyście.
Dlatego jeszcze raz powtarzając, czasami im mniej tym lepiej:)
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Podobne posty:
♥ Jak znaleźć idealny olej /KLIK/
♥ Porowatość włosów i kilka słów o olejach /KLIK/